Iaquarius.pl

Blog dla Miłośników Zwierząt, Sklepów, Weterynarzy w Warszawie

jak-pozbyc-sie-pchel-u-psa
Zdrowie Zwierząt

Skąd biorą się pchły u psa i jak się ich pozbyć?

Wiele osób uważa, że pchły to problem jedynie psów bezdomnych i zaniedbanych. Rzeczywistość jest zgoła inna – pchły są najczęściej spotykanymi pasożytami zewnętrznymi, a złapać je może każdy zwierzak, który nie jest odpowiednio zabezpieczony. Skąd się biorą pchły u psa i jak się ich pozbyć?

Gdzie pies może złapać pchły?

Skoro inwazja tych pasożytów nie wynika z zaniedbania i brudu, skąd się biorą pchły u psa? W rzeczywistości to banalnie proste – nasz pupil chodzi na spacery i przebywa w tych samych miejscach, w których chodzą inne zwierzęta: zarówno te domowe, niezabezpieczone przed pchłami, jak i dzikie, które są naturalnym rezerwuarem tych pasożytów. Niestety, pchły potrafią być bardzo zaraźliwe – bez problemu przeskoczą z psa na psa podczas spaceru czy zabawy w psim parku. Więcej o tym problemie przeczytasz we wpisie: Jak psy zarażają się pchłami, na blogu Mój Zdrowy Futrzak. 

Problemem może być także bliższy kontakt z ptakami, gryzoniami, zającami, lisami czy innymi nosicielami. Co więcej – nie zawsze musi być to kontakt bezpośredni. Pchły nie przebywają na swoim żywicielu przez całą dobę. Po posileniu się zeskakują ze swojej ofiary i przebywają w miejscach, w których mogą złożyć lęgi i czyhać na kolejną ofiarę. Oznacza to, że nasz zwierzak może nabawić się pcheł, nawet nie wyściubiając nosa poza swój ogródek!

Jak pozbyć się pcheł u psa?

Niestety, gdy nasz ukochany zwierzak złapie pchły, często jest to jedynie początek problemu. Gdy pasożyty się posilą i zeskoczą z naszego pupila, mogą uwić sobie gniazdko w naszym domu. Jedna pchła jest w stanie złożyć nawet 40 jajeczek dziennie, co oznacza, że w krótkim czasie możemy mieć w domu prawdziwą inwazję ciężkich do wytępienia pasożytów. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto zabezpieczać zwierzęta przez cały rok, by uniemożliwić przyniesienie pcheł do domu.

Co jednak w sytuacji, gdy nasz futrzak był niezabezpieczony, a my zauważyliśmy obecność pasożytów? Jak pozbyć się pcheł u psa? Pierwszym krokiem jest oczywiście odpowiednia ochrona psa. Należy jak najszybciej podać czworonogowi krople lub założyć obrożę przeciwpchelną, która zabije żerujące na nim pasożyty. Więcej skutecznych sposobów na pozbycie się pcheł opisano w artykule: https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/pazosyty/pchly/jak-pozbyc-sie-pchel-psa. To jednak nie wszystko, o co musimy zadbać przy inwazji pcheł.

Należy jak najszybciej uprać wszystkie legowiska, koce, narzuty, a także pościel i inne tekstylia w wysokiej temperaturze, by zabić dorosłe pchły oraz jaja. Pasożyty te lubią gnieździć się w różnych zakamarkach, dlatego nie zawsze odnalezienie i wyeliminowanie ich kryjówek jest proste. Oprócz tego należy dokładnie odkurzyć całe mieszkanie, a zwłaszcza dywany, pozbywając się worka po odkurzaniu. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie myjki parowej, która zwiększy skuteczność odpchlenia mieszkania ze względu na wysoką temperaturę i możliwość dotarcia w różne szczeliny w podłodze. Oprócz tego można spryskać meble, podłogi oraz legowiska specjalnym aerozolem, który zapobiegnie rozwojowi pasożytów. Warto jednak pamiętać, by sprawdzić, czy preparat jest bezpieczny dla wszystkich domowników, w tym dzieci oraz kotów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *