Jak działa kolagen dla koni i kiedy się go stosuje?
Kolagen to białko, które produkowane jest nie tylko w organizmie człowieka, ale również zwierzęcym, gdzie stanowi jeden z głównych składników tkanki łącznej. To budulec kości, stawów, mięśni, ścięgien, zębów czy skóry. Chroni również narządy wewnętrzne. Czasem jednak produkcja własna kolagenu u koni nie jest wystarczająca. W takim przypadku warto wdrożyć suplementację tego składnika. Jak działa kolagen dla koni i kiedy się go stosuje? Podpowiadamy.
Jak działa kolagen dla koni?
Kolagen to naturalne białko, które składa się z aminokwasów, glicyny i proliny. Stanowi główny składnik tkanki łącznej i swego rodzaju spoiwo. Jest substancją łączącą komórki. Z tego powodu, ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu kostno-mięśniowego. Niedobór tego składnika może skutkować przedwczesnymi problemami ruchowymi u konia, a także pogorszeniem jakości sierści, grzywy czy kopyt.
Regularne stosowanie kolagenu może przynieść wiele pozytywnych skutków zdrowotnych dla zwierzęcia. Kolagen dla koni ma wpływ nie tylko na jego wygląd, ale również wydolność fizyczną i ogólny stan zdrowia. Wśród efektów działania kolagenu można wymienić wzmocnienie kości, kopyt, zębów, chrząstek, stawów i tkanek miękkich. Co więcej, przyśpiesza on gojenie ran, poprawia elastyczność skóry i naczyń krwionośnych. Dodatkowo umożliwia lepsze wchłanianie niektórych składników mineralnych. Kolagen wiąże też wodę w tkankach. Może wspomagać układ immunologiczny i narządy wewnętrzne.
Kiedy stosuje się kolagen dla koni?
Suplementacja kolagenu zalecana jest w sytuacjach, kiedy u konia występuje niedobór tego składnika lub zwiększone zapotrzebowanie na ten związek, czyli w kilku przypadkach. Kolagen podawany jest koniom wyścigowym, zwłaszcza w czasie zawodów czy intensywnych treningów, a więc w okresie zwiększonej aktywności fizycznej, kiedy układ mięśniowo-szkieletowy zwierzęcia jest szczególnie obciążony. Ze względu na to, że kolagen to istotny element budulcowy tkanek, warto podawać go po operacjach lub nawet już przed takim zabiegiem, ponieważ składnik ten przyśpiesza ich regenerację. Z tego samego powodu może być suplementowany również w przypadku kontuzji.
Kolagen można podawać również starszym koniom, które mają trudności z poruszaniem się, a także klaczy w trakcie ciąży. Jak wiadomo, w tym szczególnym okresie jej organizm jest narażony na duże obciążenie, ze względu na to, że rozwijające się źrebię, potrzebuje wielu składników odżywczych do wzrostu. W takim przypadku warto jednak suplementację kolagenu wcześniej skonsultować z weterynarzem. Podsumowując, kolagen dla koni stosuje się w przypadku zwierząt rosnących, sportowych, starszych, a także podczas rekonwalescencji.