Iaquarius.pl

Blog dla Miłośników Zwierząt, Sklepów, Weterynarzy w Warszawie

Sklepy, Producenci, Organizacje Zdrowie Zwierząt

Dbają o jeże

Coraz więcej miast docenia zwierzęta i ptaki żyjące na terenie miasta. Tym razem władze Łomży zadbały o jeże i zleciły zbudowanie dla nich specjalnych domków z pni oraz suchych liści. Czternaście zimowych domków wraz z tabliczkami informacyjnymi, jest ustawianych w łomżyńskich parkach. By domek został zasiedlony, jeże potrzebują spokoju, dlatego apeluje się do spacerowiczów, by nie zaglądali do środka i omijali je z bezpiecznej odległości. Prosi się także właścicieli psów, by pilnowali, by ich czworonogi nie podchodziły do domków.

Miasta takie jak Wrocław, Szczecin, Legionowo, Rzeszów, Rybnik i Kielce zrezygnowały w tym roku z grabienia liści. Zachęcają mieszkańców, by postępowali tak samo.

Liście, razem z gałązkami, owocami, nasionami tworzą ściółkę, w której żyją liczne organizmy glebowe, użyźniające ziemię. Chronią również przed mrozem korzenie i nasiona, zapobiegają nadmiernemu parowaniu i przesuszeniu gleby. Są miejscem zimowania wielu gatunków zwierząt, w tym jeży.

Według naukowców za sześć lat jeże mogą wyginąć, jeśli nie zaczniemy o nie dbać. Jeże są zwierzętami chronionymi, ale każdego roku ginie ich bardzo dużo, zwłaszcza na drogach.

6 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *