Iaquarius.pl

Blog dla Miłośników Zwierząt, Sklepów, Weterynarzy w Warszawie

alpakoterapia
Wiadomości i Prasa

Na czym polega alpakoterapia?

Alpaki to niezwykle sympatyczne zwierzęta, z pomocą których przeprowadza się obecnie jedną z ciekawszych form animaloterapii. Alpakoterapia, bo o niej właśnie mowa, pomaga ludziom z wieloma rodzajami schorzeń i zyskuje coraz większe grono zwolenników. Na czym polegają zajęcia z alpakami pod okiem instruktora i jakie korzyści przynosi ta forma terapii?

Czym jest alpakoterapia?

Jest to dziedzina zooterapii, polegająca na bezpośrednim kontakcie z alpakami. Zwierzęta te należą do rodziny wielbłądowatych, a ich miejscem pochodzenia jest Ameryka Południowa. Alpaki to ciekawskie i przyjazne zwierzęta. Lubią towarzystwo, nie boją się hałasu, a ich serdeczne i pozbawione agresji usposobienie sprawia, że są idealnymi kompanami do spacerów i innych form spędzania czasu. Alpakoterapia opiera się na kontakcie ze zwierzętami głównie podczas spacerów, karmienia i pielęgnacji. Wszystkie te czynności odbywają się pod okiem instruktora, który pracuje z alpakami na co dzień. Co należy podkreślić, ta forma zooterapii nie stanowi autonomicznej metody leczenia. Jest natomiast świetnym i efektywnym instrumentem uzupełniającym specjalistyczne sposoby leczenia.

Komu poleca się alpakoterapię?

Z alpakoterapii może skorzystać tak naprawdę każdy

, kto lubi kontakt ze zwierzętami i potrzebuje ukojenia i relaksu lub po prostu chce miło spędzić czas. Ze względu na przyjazny charakter tych zwierząt z tej formy terapii mogą korzystać nie tylko osoby dorosłe, ale przede wszystkim dzieci. Poleca się ją szczególnie osobom zmagającym się z chorobami o podłożu psychicznym i neurologicznym. Przebywanie z alpakami wpływa kojąco, relaksuje, niweluje lęki i stres. Korzyści z tej formy animaloterapii docenią więc osoby z depresją, nerwicami, czy obniżoną samooceną. Alpakoterapia to także rozwiązanie idealne dla dzieci z nadpobudliwością psychoruchową, zespołem Aspergera, zespołem Downa czy z autyzmem. Alpakoterapia wspomaga też rehabilitację i aktywizację ruchową np. po urazie i działa świetnie na osoby z dziecięcym porażeniem mózgowym i różnymi formami niepełnosprawności intelektualnej. Co więcej, czas z alpakami mogą spędzać nawet alergicy, gdyż miękkie i przyjemne w dotyku futro tych zwierząt jest hipoalergiczne.

Jakie korzyści przynosi alpakoterapia?

Alpakoterapia przynosi osobom z niej korzystającym szereg korzyści. Przede wszystkim, przebywanie w obecności tych sympatycznych i towarzyskich zwierząt dostarcza dużo prawdziwej radości i uśmiechu. To z kolei sprawia, że w naszym ciele uruchamia się produkcja endorfin, czyli hormonu szczęścia. Dzięki temu relaksujemy się, odprężamy i wyciszamy, a nasz nastrój ulega znacznej poprawie. Czas spędzony z alpakami i wykonywane przy nich czynności pielęgnacyjne, karmienie, a nawet głaskanie mają wpływ na rozwój sfery motorycznej, emocjonalnej i poznawczej. Dużą popularnością cieszą się również wyroby z wełny alpaczej, np. czapki z alpak.

Alpakoterapia wpływa na rozwój empatii, stymuluje układ nerwowy i rzutuje na rozwój kompetencji społecznych i komunikacyjnych. Regularne spotkania z alpakami to kopalnia korzyści dla rozwoju dzieci, dla osób starszych i samotnych i dla każdego, kto potrzebuje relaksu i ukojenia podczas obcowania z naturą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *