Iaquarius.pl

Blog dla Miłośników Zwierząt, Sklepów, Weterynarzy w Warszawie

Zdrowie Zwierząt

Zwyczaje i potrzeby świnki morskiej

Świnka morska jest bardzo ruchliwym i ciekawskim zwierzątkiem. Właściciel powinien szczególnie uważać, by nie zrobiła sobie krzywdy właśnie z powodu tych cech.

Świnki są płochliwe. Żyjąc na wolności natychmiast reagują na zbliżające się niebezpieczeństwo bezruchem i ucieczką w różnych kierunkach. Takie zachowanie widoczne jest także w domowych warunkach. Świnki uciekają i zwykle trzeba się natrudzić, by je złapać i wyjąć z klatki lub z powrotem w niej umieścić.

Muszą mieć gdzie się schować. Niezbędne są więc norki, domki, na które można wykorzystać np. róg klatki. Będą w nich także spać, a nawet zjadać smakowite kąski.  Zaciągają w nie jedzenie zwłaszcza wtedy, gdy w jednej klatce jest więcej niż jedna świnka.

Energia i ciekawość świata sprawiają, że świnki łatwo mogą ulec różnego rodzaju kontuzjom. Nie potrafią się wspinać, choć z pewnością będą usiłowały, chcąc poznać nowy obiekt. Ich kręgosłupy są bardzo kruche – nawet podczas podnoszenia zwierzątka należy na nie uważać, by ich nie uszkodzić. Groźne są upadki, wysunięcie się świnki z rąk – co zdarza się często, gdyż świnka – zwłaszcza podczas wkładania do klatki – próbuje się wyrwać. Trzeba ją mocno trzymać, ale też nie za mocno, bo zarówno upadek, jak i zbyt mocne ściśnięcie, grozi połamaniem kręgosłupa – a to powoduje śmierć zwierzaka.

Świnki morskie potrzebują sporo miejsca. Są dość dużymi gryzoniami, a rozładować energię i stracić kalorie mogą tylko biegając. Zatem należy wziąć pod uwagę konieczność zapewnienia prosiaczkom swobody i miejsca do bezpiecznego biegania.

Zwierzątka te potrzebują ciepła. Najlepsza dla nich temperatura to około 20 stopni C. W chłodniejsze dni koniecznie trzeba zapewnić im możliwość schronienia się w ciepłej norce, ułożyć im kocyki, na których będą się wylegiwać – w przeciwnym razie będą chorować. Często zapalenie płuc kończy się śmiercią świnki. W gorące dni potrzebują czystego miejsca, na którym będą mogły się położyć, bezpośrednio na podłożu, czy dnie klatki.

Świnki uwielbiają mięciutkie, ciepłe kocyki, szmatki, norki. Są one niezbędne nie tylko po to, by zwierzak był zdrowy, ale też by czuł się dobrze i bezpiecznie w naszym domu.

Świnki są towarzyskie i dobrze czują się w grupie. Gdy są wraz z innymi świnkami, choć mogą za sobą nie przepadać, to są weselsze i mniej się nudzą, gdy właściciel nie zajmuje się nimi. Zdarzają się także między nimi bójki. Zwłaszcza samce mogą siebie nie tolerować, nawet jeśli przebywają ze sobą od urodzenia.

Niestety, jak to świnki, sporo brudzą. Rozrzucają jedzenie, do misek wrzucają wszystko, co znajduje się na podłodze, a także zostawiają dużo bobków (zwłaszcza w kątach i w norkach). To ostatnie nie powinno jednak niepokoić, a raczej cieszyć właścicieli, gdyż jest to oznaka zdrowia. Także dużo siusiają, co powoduje, że w klatce powinno się sprzątać nawet codziennie.

Zachowanie porządku w klatce jest trudne, ale zaniedbania prowadzą do chorób, które w przypadku świnek mają szybki przebieg i często kończą się śmiercią zwierzaka.

Świnki są gryzoniami, więc trzeba liczyć się z tym, że będą wszystko podgryzać. Muszą mieć sporo siana i patyczków do ścierania zębów i bezpieczne otoczenie, by nie dostało się w ich ząbki coś co może okazać się dla nich trujące lub ostre.

Niektóre świnki nie wydają żadnych odgłosów, inne „gadają” bez przerwy. Mowa świnek jest miła dla ucha człowieka i niepowtarzalna.  Jej poznanie ułatwia kontakt i zrozumienie potrzeb zwierzaka.

Przyzwyczajone do stałych pór karmienia, świnki morskie będą domagać się jedzenia o określonej porze.  Mają swoje upodobania co do ulubionych karm, warzyw, owoców, jak i form zabawy.

Choć przyzwyczajenie świnki morskiej do korzystania z kuwetki wydaje się niemożliwe, to jednak niektóre świnki, gdy są na kolanach lub poza klatką, nie załatwiają się. Właściciel może zaobserwować kiedy chcą wrócić „do siebie” – wtedy mogą np. delikatnie szczypać ząbkami.

W nocy raczej nie hałasują. Ich tryb życia to kilkanaście minut aktywności, kilkanaście snu – i tak w kółko.

8 KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *