Iaquarius.pl

Blog dla Miłośników Zwierząt, Sklepów, Weterynarzy w Warszawie

psiepasozytyzewnetrzne
Zdrowie Zwierząt

Zagrożenia czyhające ze strony pcheł i kleszczy

Pchły i kleszcze od lat stanowią ogromne zagrożenie dla nas i naszych czworonożnych przyjaciół. Nawet jednorazowy kontakt z tymi pasożytami może skończyć się bardzo źle dla zdrowia psów i kotów. Jakie zagrożenia czyhają ze strony zwierzęcych pcheł i kleszczy?

Choroby odkleszczowe

Te niewielkie stworzonka często są bagatelizowane przez właścicieli psów i kotów, choć potrafią być naprawdę niebezpieczne. Już jedno ugryzienie przez kleszcza może prowadzić do rozwoju śmiertelnej choroby, dlatego nie należy bagatelizować tego pasożyta i pierwszych objawów choroby.

Jednym z największych zagrożeń jeśli chodzi o kleszcze jest babeszjoza, która nieodpowiednio leczona może prowadzić nawet do śmierci w wyniku powikłań. Charakteryzuje się wysoką gorączką, brakiem apetytu, wymiotami, biegunką oraz zaburzeniami układu oddechowego, nerwowego i krążenia. Objawy nie muszą występować jednocześnie, dlatego jakiekolwiek odstępstwo od normy powinno od razu zaalarmować właścicieli. W innym wypadku rozwój babeszjozy może skutkować między innymi niewydolnością nerek i wątroby.

Inną chorobą odkleszczową jest anaplazmoza. Pierwsze objawy pojawiają się po około dwóch tygodniach od zarażenia, jednak ze względu na nieswoiste objawy (gorączka, opuchlizna stawów, brak apetytu, wymioty, biegunka, objawy neurologiczne) wymaga przeprowadzenia testów serologicznych, w celu potwierdzenia choroby.

Oprócz tego do mniej znanych chorób odkleszczowych należą między innymi erlichioza, odkleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. Każda z nich jest bardzo groźna i może powodować realne zagrożenie dla życia i zdrowia psów i kotów.

Pchły – gryzący problem

Choć kleszcze są znacznie bardziej bagatelizowane, więcej osób ma świadomość tego, czym grozi ich ugryzienie. W przypadku pcheł mało kto zdaje sobie sprawę jakie zagrożenie czyha z ich strony. Te pasożyty same w sobie są dość uciążliwe – ich inwazji bardzo ciężko się pozbyć i często wiąże się to z koniecznością wyprania niemal wszystkich rzeczy w mieszkaniu.

Coś, o czym rzadko się mówi to choroby, które mogą powodować pchły. Najbardziej powszechnym zagrożeniem ze strony zwierzęcych pcheł jest alergiczne pchle zapalenie skóry, w wyniku którego może dojść do wtórnych infekcji bakteryjnych. Oprócz tego pasożyt ten może przenosić wiele patogenów, a także być przyczyną zarobaczenia tasiemcem.

Aby uniknąć wszystkich tych nieprzyjemności należy odpowiednio zabezpieczać zwierzęta przed ugryzieniem pcheł i kleszczy, nie tylko w sezonie wiosenno-letnim, ale także w miesiącach zimowych, ponieważ pasożyty te potrafią być aktywne przez cały rok.

Bibliografia:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *