Iaquarius.pl

Blog dla Miłośników Zwierząt, Sklepów, Weterynarzy w Warszawie

Codzienność

Kangur olbrzymi – czujny i sprytny

Kangur olbrzymi, żyjący na terenie Australii, jest jednym z największych torbaczy żyjących na świecie.

Jego naturalnym siedliskiem są tereny lesiste i trawiaste. Jednak spotykany jest coraz częściej na terenach półpustynnych – co spowodowane jest gospodarką człowieka i niszczeniem naturalnego środowiska.

Naprawdę olbrzymie

Gdy stanie wyprostowany na tylnych łapach może mieć nawet ponad 2 m. wysokości. Waży do 90 kg, a długość jego ogona może wynosić nawet 120 cm.  Samice są mniejsze od samców  (osiągają ponad połowę mniej wagi i wielkości).

Poza typową dla kangurów budową (charakterystyczna sylwetka, krótkie dwie przednie łapy) posiada małą głowę i duże uszy. Jego sierść jest miękka i gęsta, koloru szarobrunatnego, a brzuch, nogi i spód ogona nieco jaśniejsze.

Kangury żyjące bliżej brzegu kontynentu mają jaśniejsze futro niż te z głębi lądu, natomiast dłuższe futro posiadają kangury żyjące na południu i w Tasmanii.

Siła nóg

Kangury mają bardzo silne nogi. Dwie tylne dłuższe kończyny są zakończone szeroką stopą mierzącą do 56 cm. długości. Są

aut. fot. Panbk, lic. CC 3.0

przystosowane do skakania (kangur może skoczyć nawet do 9 m. w dal, a na wysokość 3 m. – takie susy zwierzę sadzi, gdy np. ucieka).  Gdy poruszają się szybciej, zużywają mniej energii. Na krótkich dystansach mogą osiągać prędkość do 48 km na godzinę.

Przednie krótsze kończyny służą zwierzęciu do zbierania pokarmu, jedzenia i drapania się. Są zakończone dłonią z 5 palcami. Te krótkie łapy są bardzo ruchliwe i zgrabne. Gdy kangur porusza się powoli, podpiera się krótszymi kończynami.

Ogon służy kangurom do podpierani się podczas siedzenia i stania,  a także balansowania ciałem podczas biegu. Ogon jest silny, umięśniony.

Kangury mają także bardzo dobrze rozwinięty zmysł wzroku i węchu. Ich uszy posiadają możliwość obracania się w kierunku, z którego dochodzą dźwięki, dzięki czemu zwierzę dobrze słyszy i w porę ratuje się ucieczką.

Macierzyństwo

Samica rodzi jedno młode. Maluch po urodzeniu mierzy zaledwie 3 cm. Wdrapuje się do torby lęgowej i przebywa tam około 10 miesięcy. Po jej opuszczeniu jeszcze 9 miesięcy żywi się mlekiem matki, które zmienia się wraz z rozwojem potomka. Matka porozumiewa się ze swoim maleństwem wydając dźwięki: gdacząc lub piszcząc.

Tryb życia

Kangury żywią się roślinami, liśćmi, trawami, ziołami, w niewoli jedzą także owoce. Pasa się w pozycji siedzącej, a po jedzeniu odpoczywają – jednak czujnie, tak by w każdej chwili móc zerwać się do ucieczki.

Żerują po zmierzchu, w dzień odpoczywają i śpią. Odpoczynek kangura polega na wylegiwaniu się w cieniu drzew lub w wykopanej w ziemi jamie.

Kangury żyją w  stadach. Czasami kilka stad łączy się ze sobą. Pasą się także razem z bydłem hodowlanym. Na czele stada stoi samiec i kilka samic z młodymi. W stadach panuje hierarchia. Samce wykazują się agresją przy jej ustalaniu.

Kangury porozumiewają się za pomocą różnych dźwięków, kwiczą, gdaczą, kaszlą. W razie niebezpieczeństwa tupią tylnymi łapami, by ostrzec inne zwierzęta. Kangury olbrzymie na wolności żyją do 10 lat, w niewoli dłużej.

W naturze mają niewielu przeciwników, czasami atakują je psy dingo. Większym zagrożeniem jest człowiek, który od wieków polował na kangury dla ich mięsa i futra.

Obecnie w Australii populacja kangura wielkiego podlega monitorowaniu, a ilość zwierząt wykorzystywana do celów przemysłowych jest limitowana.

Kangury są naturalnymi „regulatorami” rozrostu roślinności. Czasami wyrządzają szkody w uprawach, jednak jest to sporadyczne  i ma znikome znaczenie.

6 KOMENTARZY

  1. Piękne zwierzęta, bardzo emocjonalne, żyjące w stadach, które są dla nich jak ludzkie rodziny. Mało kto wie ze kangury olbrzymie łączą się jak ludzie na całe życie!
    Aniu, zapraszam do mnie na blog Palc i artykuł z poradnikami o rożnych rodzajach skóry i sposobach jej konserwacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *